دستکاری سیستماتیک مجموعه روند شکل گرفته توسط شخص یا اشخاص خاطی بوده که تلاش برای دور زدن داوران نشریه و چاپ مقالات بی کیفیت را دارند. از این رو سردبیران و داوران نشریات باید آگاهی کامل با این موضوعات را داشته باشند تا گرفتار این سود جویی ها نگردند. ...

دستکاری سیستماتیک – چاپ مقاله بی کیفیت

انتشار مقاله با دستکاری سیستماتیک

دستکاری سیستماتیک روند انتشار به این صورت است که، یک فرد یا گروهی از افراد به طور متوالی در موارد زیر از کارهای غیر حقیقی یا غیر قانونی استفاده کنند:

  • جلوگیری یا تاثیر گذاری نامناسب بر ارزیابی مستقل یک کار پژوهشی که توسط یک داور مستقل انجام شده است.

  • مشارکت نامناسب در نوشتن یک کار پژوهشی.
  • انتشار کارهای دستکاری شده یا سرقت ادبی.

 چاپ مقاله با دستکاری سیستماتیک

دستکاری سیستماتیک روند انتشار باعث بروز نگرانی در سطوح مختلفی می شود:

  • دستکاری داوری تخصصی. این نوع دستکاری می تواند به طور مستقیم توسط دستکاری یا هک سیستم سابمیت نشریه اتفاق بیافتد. همچنین وقتی که نویسندگان قادر به معرفی داوران تخصصی باشند و آدرس ایمیل های ارتباطی را برای این داوران در سیستم سابمیت مجله قرار دهند نیز ممکن است منجر به دستکاری شود. ممکن است نویسندگان نام های دستکاری شده و نام متخصصین واقعی را پیشنهاد کنند، اما ایمیل ارتباطی دستکاری شده باشد که در این صورت تمام ارتباطات برقرار شده با داور مورد نظر مستقیما به دست نویسنده خواهد رسید. سپس کسانی که دستکاری می کنند گزارش داوری مثبت در مورد دست نوشته ارسال می کنند تا دست نوشته برای چاپ پذیرفته شود. این نوع دستکاری کردن ممکن است توسط گروهی از افراد انجام شود که توافق کرده اند برای دست نوشته های یکدیگر نقش داور متخصص را بازی کنند. برخی موسسات به نمایندگی از نویسنده و در ازای دریافت پول داوران متخصص را به مجله پیشنهاد می دهند. سپس تعدادی نقد مثبت نیز تهیه می کنند تا انتشار مقاله کاملا تضمین شود.

  • حراج نویسندگی. یکی دیگر از راههای ممکن این است که برای داوری نام یک نویسنده دیگر را وارد می کنند و سپس در طول بازبینی و یا قبل از پذیرش، اسم را تغییر می دهند.

  • تعویض دست نوشته. گاهی اوقات در ابتدا یک دست نوشته با کیفیت برای مجله ارسال می شود (که حتما مرحله داوری تخصصی را پشت سر بگذارد)، سپس یک دست نوشته مشابه اما با کیفیت پایین تر (یعنی دست نوشته خود نویسنده) را بعد از پذیرش جایگزین دست نوشته اول می کنند.

 

چگونه دستکاری در انتشار را شناسایی و از آن جلوگیری کنیم؟

در صورت مواجه با الگویی مشکوک، اولین ملاحظات به شرح زیر خواهد بود:

1. تعیین دلیل به وجود آمدن مشکل – آیا مشکل نویسندگان هستند یا داوران؟

- به دنبال سایر سابمیت ها و نشریات توسط همان نویسنده بگردید.

- پیشینه داوران تخصصی  که دست نوشته ها و مقالات منتشر شده مشکوک را داوری کرده اند بررسی کنید.

- آدرس ایمیل داوران تخصصی دست نوشته ها و مقالات مشکوک را بررسی کنید.

- بررسی کنید که آیا بعد از پذیرش، درخواستی برای تغییر نویسنده و یا اصلاحات کلی به نشریه ارسال شده است؟

2. تعیین اینکه که آیا نقطه ضعفی در پروسه سابمیت مجله وجود داشته است تا بتوان با حل کردن آن از دستکاری های بعدی جلوگیری کرد.

بررسی های بعدی شامل موارد زیر است:

- آدرس آی پی کامپیوترها را جستجو کنید تا متوجه شوید آیا تمام دست نوشته ها از یک مکان ارسال شده اند یا خیر.

- از انجمن اصول اخلاقی نشریات (COPE) راهنمایی بگیرید.

3. از تکنولوژی استفاده کنید، مثلا به دست نوشته ها یک علامت استفاده کنید یا در مورد اسامی و ایمیل های مشکوک تحقیق کنید تا متوجه الگوی مورد استفاده افراد خاطی شوید.

4. برای سردبیران اطلاعاتی تهیه کنید تا آگاهی آن ها نسبت به انواع دستکاری ها بیشتر شود.

انجمن اینترنتی ناشران کپ

اعضای کپ برای مواجه با موارد غیر معمول از این انجمن استفاده می کنند. این انجمن اطلاعاتی مانند الگوهای رفتاری درباره دستکاری سیستماتیک فرآیند انتشار را با سایر ناشران به اشتراک می گذارد و به آن ها اجازه می دهد در سیستم به دنبال الگوهای مشابه بگردند. پس از مدتی، این الگوها و یافته های به اشتراک گذاشته شده گسترش پیدا می کنند و تمام اعضا می توانند به عنوان یک منبع از آن ها استفاده کنند تا بتوانند فعالیت های مشکوک را شناسایی کنند.

 

 

در صورت وجود سوال و یا درخواست همکاری با ما در ارتباط باشید.